V poslední době trh dosahuje u řady komodit nových maxim. Mezi těmito instrumenty je např. zlato, které se dostalo na historické maximum kolem 2 483 USD za troyskou unci a letos tak připisuje více než 20 %. Rostly i další kovy, měď se letos dostala i nad 5 dolarů za libru, což znamenalo zhodnocení i přes 25 %! Komodity se tedy postupně stávají stále víc životaschopnou alternativou k investicím na kapitálovém trhu.
Proces otevření účtu je podobný jako otevření účtu pro obchodování s akciemi – liší se jen způsobem obchodování s těmito finančními nástroji. Na rozdíl od akcií se s komoditami obchoduje prostřednictvím spotových, futures a opčních kontraktů. Ceny komodit závisí na různých faktorech, včetně geopolitických otázek, vládní politiky, omezení poptávky nebo nabídky, výrobních faktorů atd. V globalizovaném světe, který prochází érou narušení tradičních obchodních vztahů a procesem oteplování a prudkých změn počasí, budou investice do komodit preferovanou alternativou.
Zdroj: Archiv autora
Velkou roli hraje samozřejmě hospodářský cyklus, který v případě určitých komodit hraje významnou roli. Ekonomika se pohybuje v různých fázích (expanze, vrchol, kontrakce, dno), a každá z těchto fází nabízí příležitosti pro různé druhy komodit.
Dno: Investice do průmyslových kovů a energií může být rozumná, když se ekonomika stabilizuje po recesi.
Expanze: Růst poptávky v této fázi často přináší zisky z energetických komodit a průmyslových kovů.
Vrchol: Drahé kovy a zemědělské komodity se stávají atraktivními s rostoucími obavami z inflace a zpomalení ekonomiky.
Kontrakce: Zlato a jiné drahé kovy poskytují ochranu před nejistotou během recesí.
V neposlední řadě je nutné připomenout fenomén prudkého růstu cen ve vyspělých ekonomikách. Inflace po pandemii COVID-19 byla způsobena kombinací narušených dodavatelských řetězců, které omezily dostupnost zboží, a masivních vládních stimulů, které zvýšily poptávku. Navíc k tomu přispěl prudký nárůst cen energií a surovin v důsledku geopolitických napětí a obnovené ekonomické aktivity. Souhrnný růst cenové hladiny v české ekonomice tak od roku 2019 dosáhnul přes 37 %. Navíc vyspělé ekonomiky zvyšují svoje rozpočtové deficity, což je znovu proinflační.
Zdroj: Archiv autora
USA, jako největší světová ekonomika, hospodaří v roce 2024 s deficitem 7 % a náklady na obsluhu dluhu ve výši 1,1 bilionu dolarů. To jsou deficity, které nesnesou srovnání ani s obdobím 2. světové války. Proti takovému vývoji v oblasti cen mohou právě komodity dostatečně investory ochránit. Podle řady metodik by měly v investičním portfoliu investice do komodit zaujmout pozici mezi 5–10 %.
Z pohledu investičních příběhů mohu jednoznačně vypíchnout vzácné suroviny, kovy. Když se zaměříme na fenomén globálního oteplování, zjistíme, že hraje čím dál větší roli v hospodářské strategii. Ústřední roli při umožnění realizace přechodu hraje zprávě zavádění nízkouhlíkových technologií. Nezbytné rozšíření příslušných technologií, včetně solárních panelů a podpůrné síťové infrastruktury, vyvolá značnou poptávku po různých materiálech, včetně mědi, lithia, niklu, kobaltu a prvků vzácných zemin, a tedy i větší závislost na nich.
Takto je identifikováno 12 až 20 kritických nerostných surovin na základě identifikace rizikových faktorů dodávek a hospodářského významu pro země OECD. Přitom poptávka po některých těchto komoditách by měla podle určitých projekcí do roku 2034 vzrůst až 7x. Komodity mají tedy přes sebou jednoznačně zářnou budoucnost, která je založená na významných změnách ve světové ekonomice.