Brno, 4. března 2025 – Když euforie opadne, ceny padají: Po výrazných ztrátách kryptoměn je možné, že dna ještě nebylo dosaženo. V současné době se drastickým způsobem upozorňuje na rizika, která s sebou nese vnímání bitcoinu a dalších kryptoměn jako uchovatele hodnoty. Komentář Jana Zendulky, CEO společnosti Moventum a.s.
Zdroj: archiv autora
Prudké ztráty kryptoměn opět zdůrazňují, že bitcoin a podobná digitální aktiva netvoří spolehlivou třídu aktiv pro solidní budování bohatství. Bitcoin, vlajková kryptoměna, ztratil od začátku roku 15 % své hodnoty (v USD), zatímco Ethereum, druhá největší kryptoměna, se propadla o více než 35 %. Šíří se strach a očekávají se další prudké poklesy. Znovu se ukazuje pravá povaha kryptoměn: chybí jim fundamentální podstata. Minulé prudké nárůsty cen byly z velké části způsobeny přehnanými očekáváními.
Po prudkém nárůstu po Trumpově volební kampani se zdá, že dynamika vyprchala. Důležitější je, jak je možné, že se úřadující prezident aktivně účastní kryptotrhu s vlastními mincemi, ovlivňuje trh svými výroky a profituje z toho? Kdo ví, zda Trump zítra náhle nezmění svůj postoj a neobrátí se proti krypto-světu – samozřejmě s výjimkou svých vlastních „měn“. To samo o sobě ukazuje, jak rychle se může změnit nálada na trhu, pokud nejsou očekávání průběžně podněcována. Zda byl předchozí pohyb vzhůru vůbec oprávněný nebo jak hluboko mohou ceny ještě klesnout, je velmi nejisté. Na rozdíl od akcií, které mají k dispozici fundamentální údaje podporující ocenění, kryptoměny postrádají spolehlivé metriky, které by umožnily smysluplně posoudit růst nebo ztrátu ceny.
Nedávná největší kryptoměnová krádež v historii – kdy bylo z burzy Bybit v Dubaji údajně severokorejskými hackery ukradeno více než 400 000 etherů, což odpovídá zhruba 1,5 miliardy USD – opět poukázala na zásadní problém v oblasti kryptoměn: bezpečnost investic zůstává stále slabým místem.
Kryptoměny sice získaly ve finančním světě pověst legitimní třídy aktiv, což se projevilo schválením krypto ETF v USA a investicemi významných správců aktiv, ale základní rizika zůstávají nezměněna.
Stále však nepředstavují třídu aktiv, která by měla být součástí diverzifikovaného portfolia vedle akcií, dluhopisů a dalších investic. Naopak, spoléhat se při hromadění majetku na bitcoin a další kryptoměny zůstává spekulativní a nebezpečné. Není také vyloučeno, že by se svět kryptoměn mohl ještě více zhroutit, což by vedlo k dramatičtějšímu krachu, než bylo splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí.