Fond Českého Bydlení SICAV, a.s. byl založen v roce 2018, a byl prvním českým fondem zaměřeným výhradně na nájemní bydlení. Investuje do rezidenčních nemovitostí s atraktivním nájemním výnosem zejména v regionech celé České republiky. To, že se tato strategie ukázala jako správný investiční krok, Fond dokazuje po celou dobu svými hospodářskými výsledky. „Od roku 2022 jsme naše portfolio zhodnocovali průměrně o 9,14 % ročně a v roce 2024 jsme dosáhli 9,44 % p.a. Investoři, kteří jsou s námi od založení v roce 2018, evidují ke konci roku 2024 celkové zhodnocení 63,66 %, což považujeme za velmi dobrý výsledek, “ říká spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení, Jakub Kořínek, který Fond založil společně s Tomášem Novákem.
Díky novým akvizicím Fond navýšil hodnotu svého nemovitostního portfolia na 1,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 146 %. Díky využití rozumného rozsahu bankovního financování patří Fond mezi nejméně zadlužené realitní fondy v ČR s LTV (úvěr k hodnotě) 19 %. Fond aktuálně spravuje 551 bytů, což o 187 % více než před rokem.
Zdroj: archiv autora
Kořeny nájemního bydlení v Čechách…
Jakub Kořínek s investicemi do nemovitostí začínal v roce 2013, kdy na základě svých zkušeností z Německa viděl potenciál v nájemním bydlení v českých regionech. Trh se od té doby výrazně proměnil. Především došlo k nárůstu cen rezidenčního bydlení v regionech, kde byly ceny pro absenci investičního zájmu velmi nízké. Kolem roku 2010 proto nebylo neobvyklé dosahovat ve městech jako je Kladno nebo Beroun výnosů nad deset procent, v některých případech i okolo patnácti procent. Akvizice, které jsme v této době uskutečnily jednoznačně potvrzují, že zaměření na regiony a do staré zástavby naplnilo předpoklady.
Co je za úspěchem Fondu Českého Bydlení? Regiony…
Fond dlouhodobě sází na regionální nájemní bydlení, které se ukazuje jako stabilní a výnosné. „Do portfolia zařazujeme nemovitosti s vysokým investičním potenciálem, schopné generovat výnos v řádu vyšších jednotek procent. Největší zastoupení mají byty v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde historicky vznikaly velké bytové fondy spojené s průmyslovými podniky. Tyto nemovitosti dnes představují atraktivní investiční příležitosti,“ vysvětluje Jakub Kořínek. Portfolio Fondu je však diverzifikované a zahrnuje také bytové domy ve Znojmě, Plzni nebo Liberci a od roku 2022 i na Slovensku.
Fond je stabilní díky správným strategickým rozhodnutím
Když v roce 2018 Fond začínal, fungoval na jednoduché premise. Nakupovat s nízkým úrokem nemovitosti v regionech, které mají vyšší výnosy a na nájmu jsou schopné vydělávat až osm procent. Po roce 2020 se stalo, že konjunktura na realitním trhu přinesla takový nárůst cen nemovitostí a takové snížení nájemních výnosů, že nemovitosti s výnosem kolem sedmi procent už v podstatě nebylo možné koupit. A zároveň stouply i úrokové sazby. Fond reagoval podstatnou změnou strategie: splatil úvěry s pohyblivou sazbou, ponechal jen ty s pevnou úrokovou sazbu a snížil svou zadluženost na zhruba deset procent LTV. V této době se Fond zaměřil na zhodnocování vlastního portfolia, a to formou revitalizací nebo základních rekonstrukcí.
Zdroj: archiv autora
Akvizice Fondu mají společného jmenovatele – potenciál pro zvýšení hodnoty
Jakub Kořínek, dodává: „Fond se momentálně nachází ve fázi intenzivního růstu, kdy se zaměřujeme na expanzi našeho portfolia. Po akvizicích v Příboru, Berouně a Chomutově plánujeme další přírůstky a naše portfolio letos zdvojnásobit.“ Jedním z klíčových kritérií Fondu při koupi určité akvizice je, zda existuje potenciál pro zvýšení hodnoty. Nehledáme nemovitost pouze na rekonstrukci, ale objekty, které lze zhodnotit díky vestavbě, přístavbě, přeměněním prostor původně určených k jiným účelům na bydlení, energetické optimalizaci nebo zateplením. Fond tedy nespoléhá jen na kapitálový růst hodnoty, ale s každou nemovitostí individuálně pracuje a hledá možnosti, jak z ní vytěžit nejvyšší možnou hodnotu.