1. Jak jste se poprvé dostal k Bitcoinu a co vás na této technologii nejvíce zaujalo?
Na jaře roku 2017 mi v jednom týdnu o Bitcoinu řeklo nezávisle několik přátel. Když se pak k tomu přidala i žena, začal jsem se opravdu zajímat a první kousky jsem nakoupil. To mě pak přirozeně vedlo k tomu své znalosti prohlubovat.
Objevil jsem další měny, zjistil že jsou to jen pasti a nenabízí nic jiného, než sám Bitcoin, tak jsem se k němu naplno vrátil a od té doby se vzdělávám a snažím se problematiku pochopit do hloubky. Je neuvěřitelné, jak je toto téma široké a přitom neprozkoumané. Něco, jako Internet v 90. letech.
2. Co si myslíte o budoucnosti regulace Bitcoinu a kryptoměn obecně, zejména v Evropě?
Obecně nejsem fanda regulací – Evropská unie se stává příkladem toho, jak může snaha o sjednocení a zrovnoprávnění celý koncept Unie vlastně zabít, protože se v samotné komplexitě zákonů a regulací už přestává být možné vyznat. Na straně druhé to ale vypadá, že i přes totální nepochopení celé problematiky Bitcoinu ze strany zákonodárců máme šanci odvětví normalizovat a legitimizovat.
Bohužel, a to je obecná vlastnost nových technologií podobně jako třeba AI, se státy a regulátoři snaží místo edukace a pochopení technologii zastavit a zregulovat a vidíme tak v praxi mnohokrát takové zákony, které jasně prokazují, že jejich tvůrci prostě nechápou, co mají na stole a jak by měli dále postupovat. Podobně však jako s Internetem, budoucnost Bitcoinu nestojí a nepadá na regulacích a ty státy, které tu příležitost pochopí se budou mít lépe, než ty zbývající.
3. Jaké příležitosti a rizika vidíte v adopci Bitcoinu jako oficiální měny, podobně jako v případě Salvadoru?
Salvador je krásný příklad země, kde Bitcoin reálně řeší skutečné a ne jen teoretické problémy obyvatel. Šikovní Salvadořané se stěhují do USA, aby vydělili pár dolarů navíc a mohli tak pomoci rodinám ve své rodné zemi. Pak ale narážejí na to, jak tyto prostředky dostat levně zpět do své rodné země. Díky Bitcoinu mohou nyní poslat finance své rodině ve zlomku vteřin, odkudkoliv na světě a s prakticky nulovými poplatky.
Ročně tak Salvadořané ušetří 2 MLD USD, které jim až doposud sebraly na poplatcích firmy jako Western Union apod. To není málo peněz, pokud opravdu zůstanou v rukách obyvatel. Takové potřeby zde v Evropě nemáme – bankovní systém nám funguje, kreditní a platební karty také.
Avšak i zde už vidíme, že peníze ztratili svou funkci udržitele hodnoty – inflace zabíjí jakékoliv neinvestované úspory. Zde nám Bitcoin už také pomáhá a měl by být v každém investičním portofoliu alespoň malou části zastoupen – jakou je pak na individuální míře averze vůči riziku.
4. Co byste poradil lidem, kteří s Bitcoinem teprve začínají? Jaký by měl být jejich první krok k porozumění této technologii?
Hlavní je začít a mít tak skin in the game. Není třeba poslat do tohoto aktiva mnoho – klidně pár jednotek tisíc. To pak přirozeně spustí zvědavost. Osobně nejvíce doporučuji tradiční metodu spoření skrze DCA. A pak je vhodné se edukovat a rozšiřovat si obzory neboť Bitcoin toho nabízí více, než je jen pohled zhodnocení majetku. Ale samozřejmě se není třeba toho obávat – vyberte si vhodnou platformu – v ČR jich je mnoho (pokud můžeme jmenovat tak třeba Anycoin.cz) a zkuste si to.
5. Jak si představujete budoucnost Bitcoinu v roli globální měny? Vidíte potenciál pro jeho integraci do každodenních platebních systémů?
Tím si nejsem zcela jistý. Minimálně ne v horizontu jednotek let. Nicméně už nyní se Bitcoin používá pro mikrotransakce ve zdravotních firmách, experimentují s ním firmy jako IKEA, Volvo, Deutsche Telecom, SAP… Jeho zastoupení a pozice je jistá, o tom není diskuse, jde jen o časový rámec.
Skrze Bitcoin mohou firmy i jednotlivci už nyní poslat transakce klidně v objemu miliard USD odkudkoliv kamkoliv na světe s cenou v jednotkách korun – zkuste si to porovnat s cenou takové transakce u vaší banky. A že se to děje na každodenní bázi v síti všichni vidíme.
6. Kdybyste měl vybrat jednu klíčovou myšlenku, kterou by si měli návštěvníci vaší panelové diskuse odnést, co by to bylo?
Ignorovat Bitcoin se v dlouhodobém horizontu vymstí stejně, jako se odpůrcům vymstilo ignorovat revoluční technologie jako byl parní stroj, eletřina, Internet, AI. Je to teorie her – riziko a nepotřebnost či dokonce ohrožení pro jednoho je příležitost pro druhého, který díky tomu získá velký náskok a převahu. Není třeba jít do hloubky a stát se bitcoinerem, ale ignorace odvětví a alespoň základního pochopení principu bude v budoucnu velkým omezením.